ESA przesuwa termin przeglądu zasad ujawniania informacji o produktach finansowych SFDR

Trzy główne europejskie finansowe agencje regulacyjne, Europejskie Organy Nadzoru (ESA), poinformowały o opóźnieniu w przeglądzie kluczowych zasad dotyczących produktów finansowych w ramach rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), przesuwając swoją odpowiedź o 6 miesięcy w stosunku do pierwotnego terminu Komisji Europejskiej, który upływał 28 kwietnia 2023 r.

Europejskie organy nadzoru, do których należą Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), zostały poproszone przez Komisję Europejską o dokonanie przeglądu wskaźników SFDR dotyczących głównego negatywnego wpływu (PAI) i ujawniania informacji o produktach finansowych.

Unijne SFDR stanowi część planu działania UE w zakresie finansowania zrównoważonego rozwoju. Rozporządzenie ma na celu ustanowienie zharmonizowanych zasad dla uczestników rynku finansowego, w tym inwestorów i doradców, dotyczących przejrzystości w zakresie uwzględniania ryzyka związanego ze zrównoważonym rozwojem oraz rozważania niekorzystnych skutków zrównoważonego rozwoju w swoich procesach, a także dostarczania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w odniesieniu do produktów finansowych.

Rozporządzenie zawiera poziomy klasyfikacji funduszy inwestycyjnych ukierunkowanych na zrównoważony rozwój, w tym fundusze "art. 8", które "promują cechy środowiskowe lub społeczne lub kombinację tych cech" oraz bardziej rygorystyczne fundusze "art. 9", "których celem są zrównoważone inwestycje."

W piśmie skierowanym do dyrektora generalnego Komisji Europejskiej ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Johna Berrigana, przedstawiciele ESA stwierdzili, że zidentyfikowano kilka wyzwań związanych z dostarczeniem wymaganego wkładu w pierwotnym terminie, w tym potrzebę konsultacji z zainteresowanymi stronami i organami eksperckimi oraz techniczne wymagania związane z pracą nad takimi aspektami, jak ramy Do Not Significantly Harm (DNSH) i opracowanie wzorów dla wskaźników PAI.

Komunikat ESA dostępny jest pod linkiem.

Następny post Poprzedni post
Wróć na początekp