Holandia wyemituje zielone obligacje o wartości 4-5 mld euro, które jako pierwsze będą w pełni zgodne z taksonomią UE

Holandia ogłosiła plany nowej emisji ekologicznych obligacji Dutch State Loan (DSL), której celem jest pozyskanie 4-5 mld euro na finansowanie projektów i inicjatyw związanych z łagodzeniem skutków zmian klimatu i adaptacją do nich. Emisja zaplanowana jest na 14 czerwca.

Nowa emisja zielonych obligacji DSL zostanie przeprowadzona zgodnie z niedawno zaktualizowanymi zasadami ramowymi dotyczącymi zielonych obligacji, opracowanymi przez holenderską Agencję Skarbu Państwa (DSTA). Według DSTA, nowe zasady są pierwszymi, które są w pełni zgodne z taksonomią UE i dostosowane do proponowanego standardu obligacji ekologicznych UE.

Opracowanie standardu unijnych obligacji ekologicznych (EuGB) zostało zaproponowane w lipcu 2021 r. jako część serii inicjatyw mających na celu promowanie bardziej zrównoważonego systemu finansowego i ułatwienie inwestycji niezbędnych do realizacji unijnych i globalnych celów klimatycznych. Proponowane przepisy dotyczące zielonych obligacji zostały opracowane, aby ułatwić finansowanie zrównoważonych inwestycji poprzez stworzenie "złotego standardu" określającego, w jaki sposób przedsiębiorstwa i organy publiczne mogą wykorzystywać zielone obligacje do pozyskiwania środków na rynkach kapitałowych, spełniając jednocześnie rygorystyczne wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju i chroniąc inwestorów przed "greenwashingiem". Wniosek ten został niedawno zatwierdzony przez Radę UE, dzięki czemu proces ten został przeniesiony do Parlamentu Europejskiego, który ma opracować ostateczną wersję tekstu dotyczącego europejskich zielonych obligacji.

Więcej o zielonych obligacjach w Unii Europejskiej: https://lnkd.in/duue_G7

Następny post Poprzedni post
Wróć na początekp