Polski Instytut Myśli Gospodarczej

Aktualności

Data dodania: lip 23, 2013

List do Komisarza

Unia Europejska nie musi być „jak rower” i nie stanie się nic złego, jeśli zwolnimy pęd do wprowadzania nowych regulacji. Szybkie, lecz niejednokrotnie również pochopne, dążenie do wprowadzania nowych regulacji w otoczeniu gospodarczym wbudza w nas ogromne zaniepokojenie.

Od ponad roku w naszym kraju toczy się debata na temat opłat interchange fee, czyli części składowej kosztów, które ponoszone są przez sklepy, restauracje czy inne punkty usługowe podczas transakcji wykonywanych kartami debetowymi i kredytowymi. Propozycje, nad którymi bardzo intensywnie pracuje obecnie w Polsce Parlament mogą doprowadzić do bardzo negatywnych skutków. Dodatkowe regulacje z Brukseli mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na nadzwyczajną dynamikę rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce, ale również na poziom zaufania do instytucji unijnych – zarówno liczących na stabilność otoczenia prawnego przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli.

Pełna wersja listu w PDF

Partnerzy i wspierający nas

Fundacja im. Kazimierza PułaskiegoFundacja im. Stefana BatoregoEEA GrantsŚwiatowy Tydzień PrzedsiębiorczościEuropejskie Centrum Kształcenia PASCALPolska Akademia Public Relations (PAPR)Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego