Prawodawcy UE zgadzają się na przepisy zakazujące produktów związanych z wylesianiem

Prawodawcy w Parlamencie Europejskim i Radzie Europejskiej ogłosili porozumienie w sprawie przepisów wspierających łańcuchy dostaw wolne od wylesiania, mające na celu zapewnienie, że produkty importowane na rynki UE lub z nich eksportowane nie będą już przyczyniać się do wylesiania i degradacji lasów na świecie.

Ogłoszenie to stanowi duży krok w tworzeniu przepisów mających na celu skuteczny zakaz wprowadzania na rynek UE produktów związanych z wylesianiem oraz ustanowienie surowych wymogów dotyczących zgodności z przepisami dla przedsiębiorstw dostarczających lub wykorzystujących kluczowe towary i produkty, takie jak olej palmowy, wołowina, drewno, kawa, kakao, kauczuk i soja. Produkty pochodne - takie jak wołowina, meble i czekolada - są również objęte nowymi przepisami.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), szacuje się, że w latach 1990-2020 w wyniku wylesiania utracono 420 mln hektarów lasów, co stanowi obszar większy niż UE, przy czym konsumpcja w UE odpowiada za około 10% światowego wylesiania.

W ostatnim sprawozdaniu opublikowanym przez wspieraną przez ONZ organizację Race to Zero stwierdzono, że wylesianie, które można przypisać przedsiębiorstwom stosującym łańcuchy wartości związane z ziemią, w szczególności w sektorach leśnictwa, gruntów i rolnictwa, jest odpowiedzialne za znaczną część światowych emisji gazów cieplarnianych. Sektory te przyczyniają się do 22% światowych emisji, z czego połowa jest spowodowana wylesianiem.

Zgodnie z uzgodnionymi zasadami przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzić odpowiednie produkty na rynek UE lub je wyeksportować, będą podlegać obowiązkowym zasadom należytej staranności, w tym wymogowi prześledzenia drogi produktów do działki, na której zostały wyprodukowane, udowodnienia, że produkty zostały wyprodukowane na gruntach, które nie były przedmiotem wylesiania po 2020 r., oraz że są zgodne ze wszystkimi odpowiednimi przepisami obowiązującymi w kraju produkcji.

Porozumienie zawiera również wytyczne dotyczące kar za nieprzestrzeganie przepisów, w tym grzywny proporcjonalne do szkód wyrządzonych w środowisku i wartości odpowiednich towarów lub produktów, a także czasowe wykluczenie z procesów zamówień publicznych i z dostępu do finansowania publicznego.

Więcej pod linkiem.

Następny post Poprzedni post
Wróć na początekp