Propozycje nowych ujawnień SFDR dla inwestycji w sektorze jądrowym i gazowym

Europejskie Organy Nadzoru (ESA) ogłosiły w zeszłym tygodniu propozycje dodania do unijnego rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR) informacji dotyczących inwestycji w gaz kopalny i energię jądrową.

Zgodnie z wnioskiem, dostawcy produktów inwestycyjnych sklasyfikowanych w ramach SFDR jako art. 8 (produkty promujące cechy środowiskowe lub społeczne) lub art. 9 (produkty o zrównoważonym celu inwestycyjnym) byliby zobowiązani do ujawnienia informacji w odniesieniu do zamiaru inwestowania w energię jądrową lub gazową w formie "tak" lub "nie", a w przypadku odpowiedzi "tak" - do przedstawienia proporcji inwestycji w taką działalność.

Rozporządzenie SFDR stanowi część unijnego planu działania w zakresie finansowania zrównoważonego wzrostu. Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane zasady dla uczestników rynku finansowego, w tym inwestorów i doradców, dotyczące przejrzystości w zakresie integracji ryzyka zrównoważonego rozwoju i uwzględniania niekorzystnych skutków zrównoważonego rozwoju w ich procesach oraz dostarczania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w odniesieniu do produktów finansowych.

Wymogi w ramach SFDR obejmują raportowanie o dostosowaniu inwestycji do taksonomii UE, czyli unijnego systemu klasyfikacji umożliwiającego kategoryzację działalności gospodarczej, która odgrywa kluczową rolę w przyczynianiu się do realizacji kluczowych celów środowiskowych UE, począwszy od łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich.

Rozporządzenie w sprawie taksonomii weszło w życie na początku tego roku, przy czym status energetyki jądrowej i gazu pozostawał początkowo nieokreślony, do czasu opublikowania przez Komisję Europejską w lutym aktu delegowanego, w którym zaproponowano kryteria i zasady ujawniania informacji dotyczące ich włączenia do taksonomii. Decyzja o włączeniu energii jądrowej i gazu była kontrowersyjna, ponieważ kilka państw członkowskich, grupy zajmujące się zrównoważonym inwestowaniem oraz grupa doradcza Komisji Europejskiej ds. zrównoważonego finansowania sprzeciwiały się zaklasyfikowaniu ich jako działalności ekologicznej. Starania o wyłączenie energii jądrowej i gazu zostały jednak odrzucone wcześniej tego lata w Parlamencie Europejskim.

Po podjęciu decyzji o włączeniu energii jądrowej i gazu do taksonomii, Komisja Europejska wystąpiła do Europejskich Organów Nadzoru - Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) - o zaproponowanie zmian w regulacyjnych standardach technicznych (RTS), które zostały opracowane przez ESA i przedstawione w zeszłym roku, w celu uwzględnienia ekspozycji produktów finansowych na inwestycje w działalność związaną z gazem kopalnym i energią jądrową.  

Wdrożenie wymogów SFDR w zakresie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonymi produktami inwestycyjnymi przez uczestników rynku finansowego zostało ustalone na styczeń 2023 r., po dwóch opóźnieniach. Ze względu na napięty termin wdrożenia RTS, ESA miały czas tylko do 30 września na złożenie swoich propozycji i nie były w stanie przeprowadzić konsultacji społecznych. Przedstawione dziś sprawozdanie końcowe z projektem RTS zawiera jednak informacje zwrotne, jakie organy regulacyjne otrzymały od grup interesariuszy na temat propozycji.

Publikacja ESA dostępna jest pod linkiem.

Następny post Poprzedni post
Wróć na początekp