Rewolucja ESG na rynku polskim już wkrótce!
Zdrowie publiczne
Wyzwania ,,Nowego zdrowia publicznego"
Podstawą działania współczesnego zdrowia publicznego (tzw. nowego zdrowia publicznego), w tym promocji zdrowia, jest społeczno-ekologiczny (społeczno-środowiskowy, środowiskowy, ekologiczny) model zdrowia. Zakłada on istnienie wzajemnych związków człowieka z otoczeniem społecznym jak również współistnienie licznych uwarunkowań zdrowia, zlokalizowanych na kilku poziomach:
- najniższym dotyczącym osoby, jednostki społeczności i instytucjonalnym gdzie istotne znaczenie mają czynniki wynikające z relacji między organizacjami jak również wewnątrz organizacji,
- najwyższym: demograficznym, społecznym, ekonomicznym i politycznym. Znaczenie tu mają polityki publiczne, prawo oraz normy kulturowe.
Do zmiany sytuacji zdrowotnej potrzebne są działania na wszystkich poziomach uwarunkowań.

Problemy jednostki
Dla jednostki kluczowym problemem są wykształcenie, wiedza, kreowane postawy, wsparcie społeczne, które bezpośrednio przekładają się na dokonywane wybory a co za tym idzie na czynniki utraconych lat w zdrowiu i oczekiwaną długość życia.

Zależności instytucjonalne
Istotne znaczenie mają czynniki wynikające z relacji między organizacjami jak również wewnątrz instytucjonalne. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce pracy i programy profilaktyczne wprowadzane przez pracodawców.
