PIMG ESG Raport #1: Wskaźniki ESG. Co każdy polski przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Ostatnio coraz większa liczba osób, w szczególności inwestorów zwraca uwagę na zrównoważony rozwój (ang. sustainable development). Wcześniej ich uwaga była skupiona na społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social ResponsibilityCSR), co miało jednak charakter dobrowolny po stronie firmy i zależało wyłącznie od jej wewnętrznej decyzji, czy chce eksponować ten sposób zaangażowania społecznego. Tylko w nielicznych krajach na świecie CSR został wprowadzony jako obowiązkowy element raportowania w ramach działalności spółek notowanych na giełdzie. 

Zrównoważony rozwój to zgodnie definicją z Światowej Komisji Środowiska i Rozwoju „rozwój, który zabezpiecza potrzeby współczesnych bez ograniczania realizacji potrzeb przyszłych pokoleń[1]. Jest to bardzo szeroka definicja, dlatego też nie stanowi zaskoczenia, że w ostatnich latach wielu prawodawców na całym świecie stara się ją skonkretyzować. W szczególności wielowątkowe działania w zakresie kształtowania prawa zostały podjęte przez organy Unii Europejskiej, która w ten sposób stara się zrealizować strategię Zielonego Ładu,[2] który ma za zadanie doprowadzić do neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.[3]

Najbliższe zrównoważonemu rozwojowi są działania, które ujmowane są najczęściej w ramach skrótu „ESG”, na który składa się środowisko (ang. Environment), społeczeństwo (ang. Social) oraz ład korporacyjny (ang. Corporate Governance). Działania te, które czasem nazywane są filarami ESG, zaczęły być mierzone za pomocą tzw. wskaźników ESG.    

W tej publikacji przedstawimy pojęcie ESG, a także znaczenie jej poszczególnych filarów tj. „E”, „S” oraz „G”. Wyjaśnimy także różnicę pomiędzy CSR a ESG, a także przedstawimy główne akty regulacyjne związane ze wskaźnikami ESG. 

Zapraszamy do lektury!


[1] Brundtland G., Nasza Wspólna Przyszłość, Raport Światowej Komisji Środowiska i Rozwoju, 1987.

[2] Komunikat Komisji Do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów Europejski Zielony Ład, COM/2019/640 final, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?qid=1588580774040&uri=CELEX%3A52019DC0640, dostęp: 20.05.2022..

[3] Komisja Europejska, Europejski Zielony Ład, https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal_pl, dostęp: 20.05.2022. 

Następny post Poprzedni post
Wróć na początekp